Portale randkowe cieszą się coraz większa popularnością – pozwalają w wygodny i bezstresowy sposób odnaleźć potencjalnego partnera. Zapoznaj się z listą zalet internetowego randkowania.
Pieniądze nadal stanowią temat tabu szczególnie, kiedy przychodzi nam rozmawiać o nich z partnerem życiowym. eDarling postanowiło zająć się tym niewygodnym tematem i przeprowadzić ankietę wśród swoich użytkowników na temat zależności pomiędzy pieniędzmi a miłością. Mamy dla Was kilka ciekawych danych oraz porad dotyczących kwestii finansowo – miłosnych.
Każdy ma swoje nawyki i słabości, które dla nas samych mogą wydawać się nieszkodliwe, podczas gdy dla innych są wręcz irytujące. Postanowiliśmy zapytać naszych użytkowników o to, które z nawyków finansowych uważają za najgorsze.
Oto lista pięciu z nich:
1. Często pożycza małe sumy i nigdy nie oddaje
2. Jest rozrzutny i lubi popisywać się pieniędzmi
3. Mówi mi, na co mam wydawać moje pieniądze
4. Pożycza innym pieniądze, a potem sam ich nie ma
5. Kłamie na temat wartości zakupionych przedmiotów
Powyższa lista jest podsumowaniem odpowiedzi zarówno pań i panów. Warto dodać, że dla większości mężczyzn wyżej na liście plasował się ostatni z nawyków, natomiast kobiety zamiast tego wskazały inny denerwujący zwyczaj: Dzieli po równo każdy rachunek (co do grosza).
Pieniądze – temat tabu w związku?
Choć wielu z nas może uważać to za dość wstydliwe i nie do przyjęcia, aby uniknąć nieporozumień związanych z pieniędzmi należy po prostu otwarcie i bezpośrednio rozmawiać z partnerem na temat finansów. Bardzo ważne jest, by partnerzy byli ze sobą szczerzy w kwestii finansów. Według naszych badań aż 75% kobiet chciałoby orientować się w tym, ile mniej więcej zarabia ich partner. W wypadku mężczyzn 64% wyraża zainteresowanie dochodami partnerki.
Nie chodzi jedynie o wysokość zarobków, ale również o otwartość w kwestii podejścia do pieniędzy – czy jesteśmy raczej oszczędni, czy może rozrzutni. Prawie 70% ankietowanych odpowiedziało, że uważa się za osoby oszczędne. Ponadto dla 88% pań jak i dla 95% panów bardziej pociągający w partnerze jest rozsądek w wydawaniu pieniędzy niż hojność i rozrzutność. Mimo tej deklaracji aż 37% kobiet przyznało się, że chętniej związałoby się z miłą, niezbyt pociągającą, lecz zamożną osobą niż z kimś, kto jest miły i atrakcyjny, ale i biedny. Dla porównania, jedynie dla 6% mężczyzn byłoby to możliwe.
Warto też dodać, że wśród ankietowanych to głównie panie odpowiedziały w większości, że postrzegają się za osoby atrakcyjne i odnoszące sukces zawodowy. Czyżby ta pewność siebie sprawiała, że kobiety szukają, kogoś, kto będzie mógł im dorównać, czy nawet zaimponować? Według psycholog dr Wiebke Neberich – pierwotne i ewolucyjne pragnienie kobiety, by odnaleźć mężczyznę, który będzie w stanie zapewnić jej i potomstwu bezpieczeństwo nadal ma ogromne znaczenie w kwestii wyboru partnera. Nie jest to, więc kobiece wyrachowanie, lecz podświadome poszukiwanie kogoś, kto może zagwarantować im stabilność i spokojną przyszłość.
Wynika to też z faktu, że panie, mimo że żyjemy w czasach równouprawnienia, nadal są w trudniejszej sytuacji finansowej i pozostają często zależne od partnera w okresie zakładania rodziny.
Czy pieniądze to powód do rozstania?
Według badań kwestie związane z finansami (zaraz obok tych związanych z seksem, nieporządkiem, wychowywaniem dzieci i podziałem obowiązków domowych) są jedną z najczęstszych przyczyn kłótni, a nawet rozpadu związku.
Według danych GUS-u:
W roku 2012 na 64432 wszystkich rozwodów w Polsce, 4075 z nich spowodowanych było nieporozumieniami na tle finansowym, czyli ok. 6% spośród wszystkich przypadków.
W tym do 1101 rozwodów doszło wyłącznie z powodów finansowych. Jako inne przyczyny rozpadu związku ludzie podają: niezgodność charakterów, niewierność, dłuższą nieobecność partnera oraz nadużywanie alkoholu. Warto pamiętać, że podane powody są często ze sobą powiązane. Niezgodność charakterów może dotyczyć również nieporozumień w kwestiach finansowych, a dłuższa nieobecność w obecnych czasach często związana jest z emigracją zarobkową społeczeństwa.
Polacy coraz częściej też myślą o podpisywaniu intercyzy przed zawarciem związku małżeńskiego – 54% osób biorących udział w naszym badaniu chciałoby ustalić zasady podziału majątkowego. W ankiecie zapytaliśmy też m.in. o reakcję na sytuację, w której dowiadujesz się o ukrywanym przez partnera długu. Większość z ankietowanych – 53% poprosiłoby partnera o jak najszybszą jego spłatę, natomiast 41% wsparłoby ukochaną osobę finansowo, reszta podjęłaby decyzję o rozstaniu. Pieniądze to dość drażliwy temat, który, jeśli nie zostanie wspólnie przedyskutowany, może prowadzić do konfliktów.
Podsumowanie
Jak wiemy pieniądze szczęścia nie dają, lecz nie zmienia to faktu, że dla wielu osób są one rozwiązaniem wielu życiowych dylematów. Problemy finansowe mogą wiązać się również z innej natury trudnościami, które mają wpływ na naszą relację, a o których być może nie mamy odwagi rozmawiać. Należy pamiętać, że choć z większą ilością gotówki w kieszeni, możemy poczuć się bardziej komfortowo, to niezwykle ważna jest komunikacja z partnerem nie tylko na temat pieniędzy, ale i wzajemnie cenionych wartości!
A Wy rozmawiacie szczerze ze swoim partnerem o sprawach finansowych? Zapraszamy do dyskusji pod artykułem!
Źródła
http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/rs_rocznik_demograficzny_2013.pdf
http://www.today.com/id/43543561/ns/today-money/t/why-it-so-hard-talk-about-money/#.U-H4XZDpD0c
http://www.talktalk.co.uk/money/features/relationships.html