Kłamstwo w związku – jakie są jego skutki?

Kłamstwo w związku

Według profesora psychologii Roberta Feldmana 60% naszych wypowiedzi ma charakter fałszywy. Czy powinniśmy pogodzić się z faktem, że mijanie się z prawdą stanowi integralną część ludzkiej komunikacji? Niezupełnie, ponieważ brak prawdomówności ma negatywny wpływ na relacje międzyludzkie. Szczególnym niebezpieczeństwem jest kłamstwo w związku.

Kłamca czy mistrz dyplomacji?

Słysząc „kłamstwo w związku”, przychodzą nam na myśl wielkie przewinienia, takie jak zdrada czy oszustwo matrymonialne. Tymczasem, szkodliwe dla jakości partnerstwa są już drobne kłamstwa: przemilczenia, półprawdy, intrygi i koloryzowanie faktów. Na nieszczere wypowiedzi decydujemy się zwykle dla świętego spokoju. Nie chcemy, aby nasz partner „niepotrzebnie się martwił”, więc znajdujemy wytłumaczenie dla naszego postępowania, tłumacząc sobie, że „on i tak tego nie zrozumie”. Nie ujawniasz partnerowi ceny nowej torebki? Wymyślasz wymówkę o zmęczeniu, aby uniknąć wizyty u teściów? Mówisz, że musisz zostać dłużej w pracy, a tak naprawdę wybierasz się na drinka ze znajomymi? Niewinne kłamstwo w związku przestaje być niewinne wtedy, kiedy wchodzi w nawyk i staje się sposobem na unikanie niewygodnych pytań.

Kropla drąży skałę

Szkodliwość okłamywania partnera polega przede wszystkim na ograniczeniu, a w końcu utracie zaufania. Według badań psychologicznych osoba, która kłamie, zaczyna paradoksalnie z nieufnością traktować własnego partnera, gdyż podświadomie podejrzewa, że on zachowuje się w ten sam sposób. Kolejnym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą kłamstwo w związku, jest utrata szacunku wobec okłamywanej osoby. Uświadamiając sobie, z jaką łatwością przychodzi nam oszukiwanie partnera, rozbudzamy w sobie poczucie władzy, które nakazuje nam traktować drugą osobę z wyższością lub nawet pogardą. Dopuszczając się manipulacji słownej należy pamiętać o najważniejszym: Kłamstwo w związku także ma krótkie nogi. Jeśli zatajenie prawdy wyjdzie na jaw, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Nawet jeśli partner zdecyduje się nam wybaczyć, może zacząć poddawać w wątpliwość wszystkie nasze wcześniejsze deklaracje, wyznania, a nawet samo uczucie.

Jak reagować na kłamstwo w związku?

Jeśli staliśmy się ofiarą kłamstwa ze strony partnera, powinniśmy przeanalizować sytuację ze spokojem. Najpierw zastanówmy się, czy sami możemy pochwalić się większą prawdomównością… Spróbujmy też odkryć powód ukrycia bądź zafałszowania prawdy. Może cechuje nas wyjątkowa zazdrość, który zmusza partnera do nieuczciwych posunięć? A może w związku brakuje swobody i zmyślona przez partnera sytuacja miała pomóc mu złapać oddech? Jeśli kłamstwo w związku stało się nieodłącznym elementem Waszej relacji, powinniście zastanowić się nad jej zakończeniem. Budowanie partnerstwa na kłamstwie jest jak stawianie fundamentów na piasku: Bez szczerości nie można stworzyć stabilnego i długotrwałego związku. Aby nie być zmuszonym do podejmowania takich decyzji, należy od początku postarać się o dobrą komunikację i szczerze rozmawiać z partnerem o własnych potrzebach i oczekiwaniach.

Źródła

Wiseman, Richard: Dziwnologia – Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych. W.A.B. 2007
Feldman, Robert: The Liar in Your Life: The Way to Truthful Relationships. Grand Central Publishing. 2009

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB