Czy wykonywany zawód wpływa na atrakcyjność? Które zawody należą do najbardziej pożądanych? Czy poziom wykształcenia wpływa na relacje w związku?
Nie jest tajemnicą, że mowa ciała należy do głównych narzędzi komunikacji międzyludzkiej. Rzecz w tym, aby umieć się nią odpowiednio posługiwać, gdyż często zdradza więcej, niż byśmy chcieli. Świadome jej używanie może natomiast przydać się nam w niejednej życiowej sytuacji.
Zapewne jedną z najtrudniej dających się ukryć reakcji ciała jest zdenerwowanie, które towarzyszy rozmowom kwalifikacyjnym, egzaminom czy pierwszym randkom. Nieumiejętność opanowania zdenerwowania może być kłopotliwa w kontaktach międzyludzkich, gdyż świadczy najczęściej o niskiej odporności na stres lub niedoświadczeniu. Za pomocą niewerbalnej komunikacji możemy też, zupełnie niezamierzenie, ujawnić swoje znudzenie czy niecierpliwość, co może zostać odebrane przez naszego rozmówcę jako przejaw braku zainteresowania. Żeby nie dopuścić do podobnych sytuacji, możemy, a nawet powinniśmy nauczyć się świadomej kontroli naszych gestów. Wtedy w dużej mierze tylko od nas zależało będzie, jak będą odbierać nas inni.
„W komunikacji międzyludzkiej 55 procent emocji wyraża mowa ciała”
A. Mehrabian, emerytowany profesor psychologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w L.A.
Atuty mowy ciała
Swobodne gesty, prosty chód oraz uprzejme spojrzenie w oczy rozmówcy to czynniki, które na równi z innymi decydują o tym, czy uznani zostaniemy za atrakcyjnych. Osoby, które opanowały powyższe umiejętności, uchodzą za miłe, otwarte i pewne siebie, a także zrównoważone oraz zdolne do zaangażowania.
Umiejętne posługiwanie się mową ciała pomaga nam sygnalizować innym naszą pewność siebie, co ma duże znaczenie, jeśli chcemy przyciągnąć do siebie płeć przeciwną.
Mowa ciała przy pierwszym spotkaniu
Nie wszyscy urodziliśmy się mistrzami niewerbalnej komunikacji, wielu z nas zmaga się z nieśmiałością. Umiejętności ukrycia wewnętrznej niepewności można się nauczyć, podobnie, jak nauczyć można się kontrolowania wielu innych naturalnych dla nas, ale niepożądanych w towarzystwie reakcji czy zachowań. Zacząć trening możemy już od sytuacji z dnia codziennego. Przykładem może być swobodna rozmowa z szefem, poproszenie kolegi z pracy o przysługę, czy zwrot niesmacznego jedzenia w restauracji. Ważne jest, by przy tym zawsze obserwować ludzi i ich reakcje – dobrzy obserwatorzy mogą też uczyć się na błędach innych, sobie samym zaoszczędzając kłopotów. Radzimy rownież nie uciekać od nowych doświadczeń – jeśli podczas twoich dwóch pierwszych randek sparaliżował cię strach lub popełniłeś gafę, powinieneś wyciągnąć konsekwencje ze swoich błędów i na trzecim spotkaniu zagrać inaczej – skuteczniej i zdecydowanie.
Jak zwiększyć swoją atrakcyjność, posługując się mową ciała?
1. Zwróć uwagę na swoją postawę – pewności siebie dodaje lekkie rozstawienie nóg z palcami stóp skierowanymi delikatnie na zewnątrz.
2. Podczas chodzenia nie zapominaj o wyprostowanej sylwetce, poruszaj się z gracją. Pod żadnym pozorem nie trzymaj rąk w kieszeni!
3. Staraj się trzymać głowę prosto, z nosem nieprzesadnie zadartym do góry. Patrz pewnie przed siebie.
4. Rozmówcy spoglądaj zawsze w oczy, nigdy nie schodź wzrokiem poniżej linii jego ust.
5. Zachowaj kontrolę nad gestykulacją.
6. Staraj sie mówić wolno i wyraźnie, tak, by być zrozumianym. Zwracaj uwagę na to, co mówią inni, gdyż ignorancja jest cechą bardzo niepożądaną.
Umiejętna kontrola naszych gestów jest drogą do towarzyskiego sukcesu. Postaraj się wykorzystywać atuty swego ciała i wiedzę o niewerbalnej komunikacji. Jest to niezwykle ważne w kontaktach zawodowych, jednak bez wątpienia przydaje się też na płaszczyźnie towarzyskiej. Życzymy powodzenia w zawieraniu nowych znajomości!