Rozdzielone połówki tęsknią za sobą i poszukują siebie, by znowu stac się jednością. Być może to właśnie stąd bierze się nasze pragnienie odszukania naszej zagubionej drugiej połówki.
Uczucia odzwierciedlają nasz stosunek do rzeczywistości i wyrażają emocjonalne nastawienie człowieka do określonych ludzi, zdarzeń i innych elementów otaczającego go świata. Niektóre z nich są bardzo pozytywne i chciałoby się, aby trwały wiecznie. Ale nawet negatywne uczucia są potrzebne, gdyż każde z nich ma swój cel i znaczenie, przekazuje nam pewną informację, bez której trudno byłoby nam funkcjonować i budować zdrowe relacje z innymi.
Natura uczuć
Uczuciami darzymy bliskie nam osoby, z którymi czujemy silną więź emocjonalną, ale również ludzi lub zdarzenia, które przypadkowo pojawią się w życiu. Uczucia często nie są stałe, ewaluują i zmieniają się z biegiem czasu. Zdolność do odczuwania i wyrażania ich pełnej gamy, stanowi jeden z filarów równowagi psychicznej, dlatego też, tak ważne jest dzielenie się nimi z partnerem.
W towarzystwie uczuć
Od emocjonalnej euforii, poprzez zwątpienie, rozczarowanie, a nawet złość i nienawiść oraz odrazę – nasze relacje mogą kształtować się różnie. Uczucia towarzyszą jednak każdemu związkowi oraz każdej znajomości. Są one naturalną częścią każdego człowieka. Do osiągnięcia równowagi w życiu konieczne jest odczuwanie, rozpoznawanie i nazywanie emocji oraz ich wyrażanie. Jedni przeżywają je silniej, inni są bardziej powściągliwi w odczuwaniu i wyrażaniu swoich uczuć. Dają one energię i siłę, a życiu nadają barwy.
Uczucia w związku
Emocje, zarówno te pozytywne jak i negatywne, mają ogromne znaczenie w stosunkach międzyludzkich. Uczucia, które na początku związku żywiliśmy do partnera, z czasem się zmieniają. W pierwszej fazie związku, kiedy jest się zakochanym, to przejmujące uczucie wydaje się wszechobecne. Pielęgnowane może przerodzić się w wielką miłość, która wyróżnia się przywiązaniem, poczuciem trwałości, stałości i bezpieczeństwa. Gdy w grę wchodzi budowanie partnerstwa, bywa, że pojawiają się również negatywne emocje.
Będąc w stałym związku, atmosfera nie zawsze pełna jest pozytywnej energii, gdyż znajdzie się tam również miejsce na zazdrość, rozczarowanie, smutek oraz obawy dotyczące rozstania. Jednak również te uczucia są tak samo ważne, jak te przyjemne, ponieważ dają impuls do działania i utwierdzają w przekonaniu, że dzięki zaangażowaniu można kształtować łączącą więź. Przez to stały związek staje się procesem wzajemnego reagowania na pojawiające się zmiany, a martwa cisza i nuda nie mogą się do niego wkraść. Kłótnie zdarzają się nawet najbardziej zgodnym partnerom. Często jednak trwałość związku nie zależy od siły uczuć tylko od dojrzałości partnerów w rozwiązywaniu konfliktów. W takim przypadku pojednanie staje się okazją do wzmocnienia więzi.
Miłość jest jednym z najbardziej fascynujących stanów emocjonalnych w życiu człowieka. Mimo swej siły jest ona krucha i podlega ciągłym zmianom. Dlatego należy o nią niezwykle dbać, by nie wygasła. Nie ma przepisu na wieczną miłość, ale wiele zależy od tego, jak się z nią obchodzimy i ile serca wkłada się w pielęgnowanie tego uczucia.