Randki internetowe są dziś coraz popularniejszym sposobem poszukiwania drugiej połowy. Nawiązywanie kontaktu w wirtualnym swiecie jest doskonałą możliwością na znalezienie odpowiedniego partnera. Dlaczego zatem wciąż wzbudzają tyle emocji i wątpliwości?
Ankieta eDarling, w której wzięło udział ponad 300 respondentów z Polski pokazuje, że spora liczba Polaków doświadczyła życia w związku bez miłości. W naszym artykule znajdziecie odpowiedź na pytanie, jakie są powody, dla których ludzie trwają w tego typu relacjach oraz czy można w nich na nowo rozpalić miłość. Dodatkowo, będziecie mogli zapoznać się radami psychologa na temat tego, kiedy lepiej jest o taki związek walczyć, a kiedy z niego zrezygnować.
Czy związek bez miłości może istnieć?
Mimo, że nie istnieje nigdzie definicja szczęśliwego związku, wszyscy zakładamy, że znakomita większość par jest ze sobą, ponieważ połączyła i dalej łączy je miłość. Idealny związek to ten, w którym partnerzy darzą się uczuciem, które trwa do końca ich dni.
Życie nie jest jednak bajką, która pisze romantyczne i idealne scenariusze. Zdarza się, że ludzie wchodzą w związki mimo tego, że nie kochają swojego partnera czy partnerki. Mało tego, trwają w tych relacjach przez długie lata, niekiedy zdając się być szczęśliwymi. Inny możliwy scenariusz to ten, w którym partnerzy żyją w związkach, w jakich z biegiem czasu miłość się wypaliła. W obu przypadkach częstym powodem, dla którego ludzie godzą się w dalszym ciągu być w tego typu relacjach, jest zależność, czy to emocjonalna, czy finansowa.
Z drugiej strony niektórym partnerom ciężko jest czasem określić, czy miłości faktycznie w danym związku (już) nie ma. Na pierwszy rzut oka wydaje im się, że uczucie się wypaliło, jednak nie mają stuprocentowej pewności, że tak faktycznie jest. Niektórzy zauważają, że ciągle czują coś do partnera, aczkolwiek brak w ich relacji miejsca na intymność (szczere, głębokie rozmowy,bliskość i seks), dlatego odczuwają tęsknotę za posiadaniem partnera mimo, iż formalnie ciągle są w związku. Stąd rodzi się w nich wątpliwość, czy faktycznie łączy ich jeszcze z partnerem miłość, czy związek, w którym są, jest szczęśliwy i pełny.
Czy powinniśmy zaakceptować związki bez miłości?
Związek bez miłości niekoniecznie musi być związkiem, w którym partnerzy są nieszczęśliwi. Niektóre pary są zadowolone ze swojej relacji, mimo braku miłości pomiędzy partnerami: dobrze się ze sobą czują, wspólne prowadzenie domu również dobrze im wychodzi. Z tego powodu doceniają się nawzajem, na swój sposób są szczęśliwi, chociaż są ze sobą bardziej ze względów praktycznych.
To, czy związek bez miłości postrzega się jako coś pozytywnego, o co warto walczyć i w czym warto trwać, zależy w głównej mierze od oczekiwań partnerów, od tego, co uważają w związku za najważniejsze. Co ciekawe, często najbardziej cenione jest poczucie bezpieczeństwa i stabilizacja, zakochanie zastąpić można koleżeńską relacją.
Niekiedy dzieje się tak, że w związkach miłość czasem nie słabnie, ale zmienia się w inne, negatywne emocje czy wrogość. . Po latach wspólnego życia, dwoje ludzi, którzy kiedyś się pokochali, zaczyna odczuwać niechęć względem siebie nawzajem. Nieraz negatywne odczucia są tak silne, że można je nazwać nienawiścią. Tego typu relacje naznaczone są częstymi kłótniami, w ekstremalnych sytuacjach dochodzić może nawet do przemocy fizycznej czy psychicznej. Takie związki nie są dobre dla żadnej ze stron, w tym również dla dzieci partnerów. Jeżeli para mimo wszystko nie chce się rozstawać, powinna zacząć pracować nad związkiem tak, aby nie ranić siebie oraz swoich najbliższych.
Związek bez miłości – powszechne zjawisko
Najnowsze badanie przeprowadzone przez serwis eDarling pokazuje, że Polacy zaskakująco często doświadczają związków, w których nie ma miłości. Aż 59% badanych stwierdziło, że znalazło się w tego typu relacji, z czego aż jedna trzecia wskazała, że związek ten trwał 5 lat lub dłużej.
Dlaczego trwamy w związkach, w których nie ma miłości?
Wszyscy pragniemy kochać i być kochanymi. Dlaczego więc niektórzy godzą się na to, aby wyrzec się miłości i trwać w związku, w którym jej nie ma? Zgodnie z naszym badaniem, główną przyczyną, dla której decydujemy się pozostawać w relacjach, w których brakuje ciepłych uczuć, jest dobro wspólnych dzieci. Partnerzy stawiają ich potrzeby ponad swoimi, w imię miłości do dziecka, potrafią zrezygnować z własnego prawa do szczęścia. 40% mężczyzn i 32% kobiet uznało, że w relacji, w której nie ma miłości, trwa się właśnie ze względu na dzieci.
Na drugiej pozycji wśród powodów, dla których Polki i Polacy decydują się pozostać w związku z niekochanym partnerem/partnerką, jest wygoda. Wskazało ją w sumie 26% badanych. Z odpowiedzi wywnioskować można, że Polacy i Polki ponad porywy serca stawiają to, co dobrze znają i co zapewne sprawia, że czują się pewnie i w miarę bezpiecznie.
Jednocześnie aż 87% kobiet i 72% mężczyzn stwierdziło, że gdyby postawić ich przed wyborem: „Będziesz samotny/samotna” lub „Będziesz żyć w związku, w którym nie ma miłości”,większość wybrałaby pierwszą opcję, czyli wolałoby żyć w pojedynkę, niż w związku z partnerem, którego nie kochają.
Co jednak ciekawe, w pytaniu o to, czy związek bez miłości może się udać, 50% stwierdziło, że tak. Wynika stąd, że mając wybór, niewiele osób zdecydowałoby się rozpocząć związek bez miłości, single woleliby żyć w pojedynkę niż z partnerem, do którego nie czują miłości, jednak mimo to połowa badanych ciągle uważa, że związek, w którym nie ma miłości, może funkcjonować.
Wniosek, jaki wypływa z powyższego, jest taki, że mało osób chciałoby rozpocząć relację, która nie jest oparta na miłości, jednak ludzie ciągle wierzą, że miałaby ona szansę trwać.
Rozpalanie miłości na nowo
Jeśli zaczynasz zastanawiać się, czy jeszcze kochasz swojego partnera/partnerkę, targają Tobą wątpliwości, spróbuj sprawdzić, czy między Wami można jeszcze przywrócić miłość. Oczywiście nigdy nie ma gwarancji, że Ci się powiedzie, dobrze jest jednak spróbować zawalczyć o związek.
72% respondentów ankiety eDarling uznało, że możliwe jest rozpalenie miłości na nowo. Zarówno pomoc specjalisty, jak i zrobienie sobie przerwy, były wskazywane jako najskuteczniejsze metody na to, aby przywrócić do związku uczucie. Obie odpowiedzi zostały wybrane przez 29% respondentów, z czego kobiety częściej powoływały się na pomoc specjalisty (34% kobiet i 21% mężczyzn podało tę odpowiedź), panowie natomiast częściej od pań wskazywali zrobienie sobie przerwy jako najlepszy sposób na odbudowanie więzi w związku (36% mężczyzn i 25% kobiet).
Psycholog eDarling, Salama Marine, podpowiada jak rozpoznać, czy warto jest walczyć o związek, w którym nie ma miłości
Poniżej prezentujemy 4 pytania, na które powinieneś sobie odpowiedzieć, jeśli zastanawiasz się, czy warto zawalczyć o Wasz związek.
Bycie w związku wiąże się z poświęceniem części siebie, swojej wolności dla partnera. Musisz więc zastanowić się, czy Twój partner/partnerka jest osobą, dla której jesteś w stanie poświęcić część swojej wolności.
Wyobraź sobie, że nie jesteście już razem, Wasz związek, w którym nie było miłości, przeszedł do historii. Zadaj sobie następnie pytanie, czy będąc singlem, tęskniłbyś za swoim partnerem/partnerką, czy jedynie za byciem w związku.
Niezwykle ważne jest, aby będąc w związku, mieć świadomość, iż można sobie nawzajem ufać i na sobie polegać. Solidarność i wsparcie to jeden z najważniejszych elementów szczęśliwych relacji. Odpowiedz sobie na pytanie: „Czy możemy liczyć na swoje wsparcie, szczególnie, kiedy oboje, lub któreś z nas ma problemy?”
Intymność jest bardzo ważna, dlatego odpowiedz sobie również na pytanie, czy jesteś zadowolony/zadowolona z Waszego życia seksualnego.
Psycholog twierdzi, że szczera odpowiedź na powyższe pytania to dobry punkt wyjścia do tego, aby zacząć zastanawiać się nad przyszłością Waszego związku. Jeśli z Twoich odpowiedzi wynika, że dobrze jest Ci z partnerem, spełnia on Twoje oczekiwania na różnych polach, znaczy to, że Wasza relacja ciągle ma potencjał.