Czy kobieta i mężczyzna mogą być prawdziwymi przyjaciółmi, których łączy jedynie uczucie platoniczne?
Właśnie zostawił Cię partner, na koncie widnieje wielka krecha przed czterocyfrową liczbą, oznaczająca niemaly już debet, straciłaś pracę a do tego kot od tygodnia nie wraca do domu… Jednym słowem: Wszystko się wali a Ty nie masz już na nic ani ochoty, ani siły. Na szczęście w takich chwilach jak te pozostaje zawsze… telefon do przyjaciela.
O przyjaźni słów kilka
Przyjaźń jest jednym z najważniejszych rodzajów relacji międzyludzkich. Nikt nas do niej nie zmusza, nie jest ślepa a stosunki między przyjaciółmi nie wiążą się z obowiązkami. To właśnie ze względu na fakt, że tylko od tych dwoje zależy ile chce się od siebie dać, przyjaźń jest tak wyjątkowa.
Prawdziwa przyjaźń to cały szereg zalet, których wymienienie wymagałoby wypełnienia wielu stronic książki. Do tych najważniejszych należy jednak, że dzięki posiadaniu przyjaciela czujemy się bezpieczniej, jest on bowiem tą osobą, która jest z nami w dobrych i złych momentach życia.
Przyjaźń żeńska vs. Przyjaźń męska
Liczne badania dowiodły, że kobiety zawiązują o wiele silniejsze, trwalsze więzi niż mężczyźni a ich relacje są lekiem na wiele problemów. Przyjaciółki zwierzają się sobie z najbardziej intymnych przemyśleń, marzeń i trosk. Ich relacje porównać można do związku z mężczyzną, od najlepszej kumpeli oczekują one bowiem, tak jak od partnera, wysłuchania oraz wsparcia emocjonalnego. Często opowiadając o czymś nie oczekują nawet komentarza czy rad. Kobiety najczęściej potrzebują po prostu… słuchacza.
Odróżnia je to od mężczyzn, którzy mogą nie odzywać się do siebie tygodniami uważając przy tym, że łączy ich prawdziwa przyjaźń. Panowie nie czują także potrzeby dzielenia się wszystkim z przyjacielem. Jeżeli już zdecydują się na zwierzenia to najczęściej w celu otrzymania konkretnej rady.
Garstka mądrości o przyjaźni
Przyjaźń, wzorując się na definicji miłości, jest cierpliwa i łaskawa. Nie szuka zazdrości, nie pamięta złego i znosi wszystko. Podobnie jak o związek należy jednak o nią dbać. Warto pamiętać o kilku cechach przyjaźni, których nie może w niej zabraknąć.
1. Akceptacja
Podwaliną każdej przyjacielskiej relacji jest akceptacja. Chcąc, by łączyła nas z drugą osobą prawdziwa przyjaźń, musimy ją w pełni akceptować. Nie oznacza to, że nie powinno się wyrażać własnego zdania! Ważne jest po prostu, by trzymać swój krytycyzm na wodzy i być tolerancyjnym.
2. Wsparcie
Przyjaciel to osoba, która udzieli nam pomocy zawsze gdy będziemy jej potrzebować. Świadomość posiadania przyjaciela gotowego wesprzeć nas w ciężkich momentach życia to jedna z cech, dzięki którym prawdziwa przyjaźń może w ogóle istnieć.
3. Szczerość
Tylko przyjaciel może zdobyć się na pełną szczerość i powiedzieć nad czym powinniśmy popracować w swoim życiu czy też jakie błędy popełniamy. Także prawdomówność pełni w przyjaźni ważną rolę, jej brak prowadzi natomiast do powstawania konfliktów i nieporozumień, których w przyjaźni powinno zabraknąć.
4. Lojalność
Osoby uważające się za przyjaciół są wobec siebie lojalne. Oznacza to, że nie oczerniają się one za plecami a gdy zajdzie potrzeba, stoją za sobą murem. Myślę, że każdy choć raz był świadkiem sytuacji, gdy mężczyzna, widząc, że jego najlepszy kumpel jest w tarapatach, biegł mu na ratunek, niejednokrotnie ryzykując przy tym … podbitym okiem.
Każdy człowiek powinien sprawić, by w jego życiu zagościła prawdziwa przyjaźń. To dzięki niej uczymy się tolerancji oraz wielu innych przymiotów, dzięki którym także zawiązanie bliskiej relacji z płcią przeciwną staje się prostsze. Podstawą każdej miłości jest bowiem właśnie… przyjaźń.