Jedni zakochują się szybko i często, drugim przychodzi to z trudem mimo, iż bardzo by chcieli. Sprawdź, jak można to zmienić.
Na pierwszy rzut oka, randka i rozmowa o pracę to dwie różne bajki. Jak się jednak okazuje, pomiędzy pierwszą randką, a rozmową kwalifikacyjną można znaleźć sporo podobieństw. Poniżej prezentujemy dziesięć punktów, które są dowodem na to, że świat randek łączy sporo z… rynkiem pracy!
Ta właściwa osoba/praca
Nieważne, czy to potencjalny partner, czy przyszła praca, pragniesz znaleźć kogoś/coś wyjątkowego. Straciłeś czas na tyle niewłaściwych osób, czy miejsc, w których byłeś zatrudniony, wierzysz, że kolejna osoba/oferta pracy będzie tą właściwą. Z takim nastawieniem podchodzisz do poszukiwań partnera bądź stanowiska.
Trudne poszukiwania „tej jedynej” (pracy/osoby)
Zarówno szukając zatrudnienia, jak i randki, działania zaczynasz najczęściej w Internecie. Wchodzisz na strony, które skupiają oferty pracy lub singli i tam przeglądasz wpisy, w nadziei, że któryś okaże się interesujący. Takie poszukiwania wymagają sporo czasu. Mało komu udaje się szybko poznać kogoś wyjątkowego lub znaleźć fajną pracę. Obie sytuacje wymagają cierpliwości.
Korespondencja, w której starasz się przekonać do siebie drugą osobę
Znalazłeś odpowiednią ofertę pracy lub osobę, z którą pragniesz się spotkać. Kolejny krok to nawiązanie kontaktu, zaprezentowanie się. Jeśli chcesz, aby Twoja wiadomość przyniosła odpowiedni skutek – czy to w formie zaproszenia na rozmowę o pracę, czy na randkę, musisz mocno się postarać. Wiadomość/CV i list motywacyjny nie może być nudna, powinna zainteresować tę drugą stronę na tyle, aby wystosować zaproszenie na spotkanie/dać się zaprosić na randkę.
Strój na spotkanie
W obu sytuacjach jedną z kwestii, której poświęcasz sporo czasu i uwagi, jest odpowiednio dobrany strój. Z tego powodu możesz albo postawić na elegancką, ale niewymuszoną klasykę, lub spróbować wcześniej ustalić, jak noszą się pracownicy firmy, do której chcesz się dostać/osoby bywające w miejscu, do jakiego udajesz się na randkę. Dobrze dobrany strój znaczy bardzo dużo, zarówno w świecie randek, jak i przy poszukiwaniu zatrudnienia. Na pewno nie zaszkodzi, a wręcz może pomóc.
Stres połączony z nadziejami na drugie spotkanie
Nie da się ukryć, że obie sytuacje przysparzają sporo stresu. Chcesz jak najlepiej wypaść, stąd denerwujesz się na myśl, że coś może się nie udać. Jednak nie tylko stres łączy świat pierwszej randki ze światem rekrutacji. Nadzieja to kolejne uczucie, które współdzielą osoby idące na randkę z ludźmi wybierającymi się na rozmowę o pracę. W obu przypadkach wierzą, że odniosą sukces, czy to dostając wymarzoną posadę, czy poznając kogoś, kto sprawi, że ich serce mocniej zabije.
Walka o dobre pierwsze wrażenie
W obu przypadkach wstępna ocena, wynikająca z wrażenia, jakie się zrobiło, jest najważniejsza. Zarówno podczas randki, jak i spotkania z potencjalnym pracodawcą. Te pierwsze kilka minut, może zadecydować o tym, jak potoczy się reszta spotkania i… czy dojdzie do kolejnego.
Wiedza i osobowość
Podczas randki i rozmowy o pracę wygląd oczywiście ma znacznie, ale jeszcze ważniejsze od tego, co założyłeś jest to, co masz do powiedzenia. Starasz się więc oczarować swoją wiedzą zarówno rekrutera podczas rozmowy o pracę, jak również osobę, z którą umówiłeś się na randkę. Obie sytuacje sprowadzają się do przekonania rozmówcy, że jesteś super. Z tego powodu zanim wybierzesz się na spotkanie, często szukasz w Internecie dodatkowych informacji na temat tej osoby bądź firmy. Dzięki dodatkowej wiedzy łatwiej Ci bowiem „zapunktować” podczas późniejszej rozmowy.
Nie rozmawiasz o byłych (partnerach i pracodawcach)
Co ciekawe, zarówno podczas randki, jak i rozmowy o pracę, temat poprzednich partnerów wydaje się krępujący i przynajmniej przez jedną ze stron jest niemile widziany. Nie chcesz więc mówić ani o byłych partnerach, ani o byłych szefach, czy kolegach z pracy. Obawiasz się, że możesz powiedzieć na ich temat coś, co zostanie źle odebrane, czy zrozumiane. Jeśli padają pytania na temat byłego partnera, czy szefa, mówisz ogólnikami i w miły sposób.
Sondowanie drugiej osoby, zadawanie pytań, które pomogą ocenić, czy jest szansa na coś więcej
Zarówno podczas randki, jak i rozmowy rekrutacyjnej, obie strony sądują, chcą się dowiedzieć jak najwięcej, aby móc ocenić, czy w dłuższej perspektywie będą w stanie się dogadać.
Czekanie na telefon
Jeśli i randka, i rozmowa o pracę były udane, cały czas trzymasz przy sobie telefon, czekając na to, aż ta druga strona się odezwie. Im bardziej spotkanie Ci się podobało, tym dłużej będziesz czekać w nadziei, iż jeszcze zadzwoni.