Jak zdrowo się kłócić?

Jak się kłócić

Kłótni i konfliktów nie da się uniknąć, a nawet nie powinno się ich unikać. Sprzeczka w związku może Wam wyjść na dobre, pod warunkiem, że nie przemieni się w ostrą wymianę wyzwisk i wzajemnego obwiniania się.

Spis treści:

1. Ratunku, kłótnie niszczą nasz związek!

2. Jak kłócić się w zdrowy sposób?

2. 1. Kilka ważnych zasad „dobrej” kłótni

Pierwsza kłótnia jest testem dla relacji. Niezwykle istotny jest przede wszystkim jej powód i to, czy wywoła on również kolejne sprzeczki. To on wskazuje na to, co Was najbardziej drażni i czy jesteście w stanie poradzić sobie we właściwy sposób z tym problemem. Wszyscy znamy powiedzenie ‘nie ma dymu bez ognia’, tak też jest ze związkiem i kłótniami. Każda para musi się kiedyś pokłócić, nawet ta najbardziej zgrana. Bliskość, silne więzy, intymna relacja to będzie zawsze wywoływało intensywne emocje również negatywne. Dlatego kłótnia jest wbrew pozorom dobrym znakiem – czegoś więcej niż tylko powierzchowne relacje.

Ratunku, kłótnie niszczą nasz związek!

Czujesz, ze wasz związek zaczyna się sypać, ponieważ ciągle urządzacie sobie awantury? Chcesz coś na to poradzić, obawiasz się bowiem, że jeśli nie podejmiesz właściwych kroków, wasza miłość zamieni się w niechęć, a z relacji nie będzie już co zbierać?

Kłótnia to normalna rzecz, nie da się jej uniknąć. Każdy z nas jest inny, ma swoje zdanie i opinie na różne tematy. Nie ma związków, w których partnerzy się nie kłócą. Istnieją jednak pary, które wiedzą, jak to robić: kłócą się w konstruktywny sposób. Wypracowali zasady tzw. zdrowej kłótni. Dzięki temu, nawet w trudnych chwilach, kiedy różnica zdań jest znaczna, a emocje sięgają zenitu, potrafią poprowadzić rozmowę tak, aby nie zranić siebie nawzajem. Poniżej prezentujemy zasady tzw. zdrowej kłótni. Wystarczy zacząć wprowadzać je do codziennego życia i czekać na pozytywne efekty!

Przeczytaj też: Oznaki kryzysu w związku

Jak kłócić się w zdrowy sposób?

Aby kłótnia miała sens i nie prowadziła do jeszcze gorszego konfliktu, powinna prowadzić do jasnego przekazania sobie komunikatu, wyrażenia swojej złości czy poirytowania w sposób nieraniący drugiej osoby. Każda krytyka powinna być konstruktywna. Wielką różnicę stanowi to, czy swoje rozdrażnienie zakomunikujesz, mówiąc „jesteś nienormalny“, „Ty chyba zwariowałaś” czy, np. „Twoje zachowanie mi nie odpowiada, proszę Cię nie rób tak więcej”. Unikaj, więc tonu oskarżycielskiego i używania wyzwisk oraz słów, które ranią.

Pamiętaj: mówiąc o swoich emocjach, nikogo nie obrażasz! Powstrzymuj się od przypisywania uczuć drugiej stronie. Słowa również potrafią ranić i często pozostają na długo w pamięci.okładka czerwiec

Będąc w związku, uczymy się siebie nawzajem, swoich reakcji, uczuć i potrzeb. Z czasem dostrzegamy, co robimy nie tak i to, co nie podoba nam się w zachowaniu drugiej osoby. Powinniśmy, więc wyciągać wnioski z każdej sprzeczki, tak by następnym razem kłócić się w mądry sposób.

Kilka ważnych zasad ‘dobrej’ kłótni:

1. Bądź asertywny/asertywna

2. Mów wprost o tym, co Cię boli, denerwuje itp.

3. Nie oskarżaj

4. Nie krzycz, używaj spokojnego tonu

5. Zawsze pamiętaj o szacunku do drugiej osoby

6. Nie wyciągaj rzeczy z przeszłości

Wniosek: Mądra kłótnia powinna prowadzić do znalezienia odpowiedniego rozwiązania dla istniejącego problemu. Nie powinna pod żadnym względem prowadzić do tego, by któreś z Was cierpiało i czuło się zranione. Taka sprzeczka mobilizuje obie strony do zmiany i uczy asertywności.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zdrowo kłócić się z partnerem?

Sprawdź w najnowszym numerze magazynu Sens!

Zapraszamy do lektury: zwierciadlo.pl/magazyn/sens

Źródło:
Artykuł: J. Oleszyk w rozmowie z M. Rotkiel „Jak Ty mnie denerwujesz”, czerwcowy numer Sensu

O autorze: Redakcja eDarling Zobacz więcej artykułów autorstwa Redakcja eDarling

Banner FB