Sposobów na rozwiązywanie konfliktów jest wiele, ale bez sztuki kompromisu trudno utrzymać stały związek. eDarling wyjaśnia, jakie znaczenie ma kompromis w związku.
Żyjemy w świecie, w którym łatwiej się rozstać niż próbować ratować relację. „Nie ten, to następny”, „z tą się nie udało, uda się z inną”. Wokół coraz więcej rozstań, rozwodów, ludzie kończą z dnia na dzień kilkuletnie związki, paląc za sobą mosty i nie zastanawiając się – „a może jednak warto było spróbować?”.
Dlaczego tak łatwo się rozstajemy?
Żyjemy w świecie, w którym wszystko wydaje się być jedynie chwilowe, a związki z drugim człowiekiem stają się powierzchowne i ukierunkowane bardziej na własną korzyść niż oparte na bezinteresowności. Zewsząd mówi się o tym, by stawiać sobie wysoko poprzeczkę, podążać za osobistymi celami i za wszelką cenę realizować się. Gdzie w tym wszystkim ma znaleźć się miejsce dla drugiej osoby? Szczególnie, jeśli nie spełnia ona wszystkich naszych oczekiwań?
Dlatego tak często ludzie, którzy w sytuacji konfliktu stają przed wyborem – albo podjąć wysiłek i starać się o naprawę związku, albo po prostu rozstać się i mieć problem z głowy, wybierają to drugie. To wybór łatwy i wygodny, nie przysporzy dodatkowych problemów, dodatkowo ułatwi życie – tak najczęściej nam się wydaje. Tymczasem rozwiązywanie konfliktów jest skomplikowanym procesem, wymagającym od nas czasu, energii i zaangażowania. Wydaje się to po prostu nieopłacalne.
Ponadto żyjemy w czasach, gdzie do zaspokojenia potrzeb bliskości często wystarcza niezobowiązująca znajomość, relacja opierająca się nierzadko jedynie na seksie, gdzie głębsze rozmowy są zbędne. Można, by to określić jako: szybko, tanio i wygodnie – jakkolwiek przedmiotowo by to nie brzmiało… Bez przywiązania, emocjonalnej bliskości i bez ryzyka straty.
Dlaczego rozwiązywanie konfliktów jest ważne?
Bez umiejętności porozumiewania się i odnajdywania kompromisu, nie zajdziemy daleko. Nie tylko chodzi tu o życie osobiste, ale również o inne problemowe sytuacje w życiu. Jednak w relacji z bliską osobą jest to niezwykle ważne. Jeśli zwiąże się ze sobą dwoje ludzi, dla których rozwiązywanie konfliktów nie jest mocną stroną, a ich postawa jest mocno egoistyczna, taki związek nie będzie miał powodzenia.
Jeśli nie zdobędziemy się na to, by otworzyć się na drugą osobę i jej potrzeby, możemy stracić szansę na to, by uratować swoją relację. Bez podjęcia próby i starań, możemy jedynie żałować, kiedy dojdzie do rozstania i w pewnej chwili zabraknie nam jednak tej osoby.
Czy rozwiązywanie konfliktów jest naprawdę trudne?
Jeśli jedyne, co potrafimy mówić, to „ja, mi, moje, dla mnie, …” może to nam utrudniać dostrzeganie drugiej osoby, jej uczuć, emocji i potrzeb. Osoby skupione tylko na sobie często nie dostrzegają, nawet, kiedy ranią partnera, co jest zgubne dla związku. W sytuacji konfliktowej powinniśmy umieć postawić się w sytuacji naszego partnera i postarać się zrozumieć jego podejście. Nie wymaga to od nas wielkiego wysiłku, a jedynie podjęcia próby wysłuchania drugiej strony.
Rozwiązywanie konfliktów wymaga od nas również odpowiedniego komunikowania naszemu partnerowi, co nas boli, z jakim problemem my się zmagamy i jaka jest nasza pozycja w tej sytuacji. Często stanowi to dla nas przeszkodę, nie potrafimy rozmawiać, zwierzać się ze swoich zmartwień, boimy się przyznawać do słabości i mówić na głos o swoich potrzebach nawet przed najbliższym dla nas człowiekiem. Jeżeli pozostajemy zamknięci na wyrażanie swoich uczuć, powinniśmy popracować nad zwalczaniem własnych ograniczeń i spróbować pewnego dnia się przełamać.
Należy uświadomić sobie, że związek oznacza w końcu wzajemne zrozumienie i zaufanie. Dwoje kochających się ludzi powinno darzyć się empatią i akceptacją, co pozwala na znalezienie odpowiednich rozwiązań i kompromisu.
Jakie Wy macie metody na rozwiązywanie konfliktów? Zapraszamy do dyskusji pod artykułem!
Źródła
http://www.psychologytoday.com/blog/communication-success/201212/how-successful-couples-resolve-conflicts