Sposobów na rozwiązywanie konfliktów jest wiele, ale bez sztuki kompromisu trudno utrzymać stały związek. eDarling wyjaśnia, jakie znaczenie ma kompromis w związku.
W ostatnim czasie partner coraz częściej zaszywa się gdzieś w samotności, jest rozdrażniony i ma zły humor? Czyżby wkraczał w kryzys wieku średniego? Warto wiedzieć, co oznacza to pojęcie oraz jak wspólnie przebrnąć przez ten specyficzny okres w życiu.
Pochodzenie pojęcia
W roku 1974 amerykańska autorka Gail Sheery w swojej książce pod tytułem Passages: Predictable Crises of Adult Life1 użyła zwrotu „midlife crisis“. Kryzys wieku średniego to okres występowania wzmożonych wątpliwości, odczuwanych między 30 a 50 rokiem życia. Jest on spowodowany świadomością przemijania własnej młodości oraz uzmysłowieniem sobie nieuchronności postępującego wieku.
Zdaniem naukowców fenomen kryzysu wieku średniego doświadczają mężczyźni i kobiety ze wszystkich warstw społecznych na całym świecie. Zasadniczo, termin ten, kojarzy się jednak z mężczyznami. Doprowadziło to do powstania wizerunku pana przeżywającego swoją drugą młodość w ramionach dużo od siebie młodszej przyjaciółki, jeżdżącego przy tym niewyobrażalnie drogim sportowym samochodem. Tymczasem również kobiety szukają spełnienia w związkach z młodymi partnerami.
Kryzys wieku średniego: przyczyny i symptomy
Najczęściej spotykanymi oznakami tego rodzaju kryzysu są huśtawki nastrojów, lęki, bezsilność oraz wątpienie we własne możliwości. U większości dotkniętych osób dzieci są już dorosłe, opuściły dom rodzinny i żyją własnym życiem. Wtedy to rodzice sporządzają bilans swoich dotychczasowych osiągnięć. Zastanawiają się, co los ma im jeszcze do zaoferowania. Rozważają swoje możliwości oraz zadają sobie pytanie kim są i czego pragną.
Wystąpienie kilku krytycznych wydarzeń jednocześnie może przyczynić się do zapoczątkowania kryzysu. Utrata kogoś bliskiego, na przykład znajomych ze szkolnej ławki, albo pierwsze problemy zdrowotne, mogą być bodźcami wywołującymi zmiany. Wewnętrzne napięcie oraz rozterka prowadzą często nawet do kwestionowania związku partnerskiego.
Ucieczka od rutyny
Kryzys wieku średniego, przez który przechodzi partner, może nawet doprowadzić do rozpadu związku. Długoletnia rutyna, w której już dawno zabrakło miejsca na spontaniczność oraz brak wspólnych tematów, rodzi chęć rozpoczęcia czegoś nowego.
Zawarcie nowego związku jest kuszącą i zarazem wyzwalającą możliwością, szczególnie w porównaniu do powszedniości minionych lat. Jest to zarazem alternatywa nadrobienia przegapionych szans. Oczywiście początkowy stan zakochania przyczynia się do tej optymistycznej i wielce obiecującej perspektywy. Mimo to niepewność siebie i wątpliwości powracają nieuchronnie, jeśli cel życiowy nadal nie jest jasno sprecyzowany.
Przechodzenie jednego z partnerów przez kryzys wieku średniego, nie oznacza, że związek partnerski skazany jest na niepowodzenie. Ważne, aby oboje wykorzystali istniejącą sytuację do sporządzenia bilansu wspólnego pożycia oraz wprowadzenia różnych zmian.
Kryzys wieku średniego – we dwoje łatwiej
Taka obciążająca sytuacja ma nie tylko siłę niszczącą, ale również budującą. Partnerzy mogą wyjść z tego kryzysu wzmocnieni oraz z uczuciem głębokiej więzi. Rezultat zależny jest od wzajemnego stosunku partnerów. Ciągłe zarzuty i powiększanie lęków z pewnością nie polepszą sytuacji. Stwierdzeń, takich jak, „Uważaj bardziej na swoją figurę” albo „Pierwszą młodość masz już zdecydowanie za sobą” powinien się partner wystrzegać.
Warto we dwoje zastanowić się nad życzeniami i planami na przyszłość oraz nad tym jak je wspólnie zrealizować. Rozmowa z osobami, które również przechodzą przez kryzys wieku średniego lub pomoc specjalisty, mogą ułatwić przebrnięcie przez tę trudną fazę w życiu. Terapeuta często jest w stanie szybciej rozpoznać oraz dopomóc w rozwiązaniu zawikłanej sytuacji. Warto wypróbować ciekawe hobby czy przedsięwziąć dalekie, egzotyczne podróże, aby w ten sposób poznać partnera na nowo w niecodziennej sytuacji oraz wymknąć się rutynie.
Wewnętrzny spokój i siła
Okres rozmyślania oraz ciągłych trosk kiedyś się zakończy. Poprzez pozytywne nastawienie do zaistniałego problemu, możliwe jest znalezienie wewnętrznego spokoju oraz wyjście z kryzysu, bardziej dojrzałym i szczęśliwym. Warto mieć na względzie, że przejście przez kryzys wieku średniego potrzebuje wiele czasu oraz rozważnych decyzji. Pochopne postanowienia mogą okazać się zgubne. Warto więc myśleć pozytywnie, a ten trudny okres w życiu wykorzystać jako fazę niezbędną do dalszego rozwoju własnej osobowości.
Źródła
1 Sheehy, Gail. Passages: Predictable Crises of Adult Life. New York: Ballantine Books, 2006.