Od pewnego czasu zastanawiasz się czy to, co łączy Cię z Twoim przyjacielem to przyjaźń czy kochanie? Czy warto narażać wieloletnią przyjaźń dla nowego uczucia? Zdecyduj z pomocą eDarling!
Istnieje powszechne przekonanie, że przyjaźń między kobietą a mężczyzną nie jest możliwa. Czy na pewno? Dlaczego utrzymanie przyjaźni damsko-męskiej bywa czasem tak trudne?
Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?
Wiele osób spogląda podejrzliwie, kiedy mężczyzna wspomina o swojej najlepszej przyjaciółce lub gdy kobieta mówi o najbliższym przyjacielu. Tradycyjny model relacji między kobietą i mężczyzną to związek miłosny. Dlatego naturalne jest, że również przyjacielskie relacje przedstawicieli przeciwnych płci przypominają czasem relacje pary kochanków. Nic dziwnego więc, że tacy przyjaciele nierzadko uznawani bywają za zakochanych.
Pogląd, że damsko-męska przyjaźń nie jest możliwa jest bardzo rozpowszechniony. Prędzej czy później jedna z osób zakochuje się bowiem w drugiej i przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę. Przeradza się wówczas w miłość lub niestety rozpada. Na pocieszenie warto zauważyć, że niemało jest par, których wielkie uczucie zaczęło się właśnie od przyjaźni. Przecież podstawą obu relacji są wzajemna sympatia i zaufanie.
O miłości platonicznej
Sporo osób jest jednak przekonanych, że przyjaźń damsko-męska jest możliwa. Zapewniają oni, że mają za najlepszego przyjaciela przedstawiciela płci przeciwnej i nigdy nie odczuli w stosunku do tej osoby nic poza uczuciami platonicznymi.
Ciekawym faktem jest, że tego typu przyjaźnie pielęgnują o wiele częściej ludzie młodzi, niż ci w wieku średnim i starszym. Również chętniej w takie relacje angażują się osoby stanu wolnego, niż te po ślubie. Jest to z pewnością spowodowane faktem, że w długotrwałych związkach rolę powiernika często przejmuje współmałżonek. Statystyki pokazują również, że jeszcze przed 30 laty, na skutek sztywnego podziału ról na męskie i kobiece, przyjaźń miedzy przedstawicielami obojga płci była nie do pomyślenia.
Niewątpliwie prawdą jest, że kobiety i mężczyźni mogą sobie wzajemnie zaoferować to, czego nie dają im przyjaciele tej samej płci. Panowie szukają zazwyczaj u pań uczucia bliskości i możliwości okazania również swoich słabych stron. Tymczasem panie od przyjaciół-panów oczekują ochrony, zainteresowania i w razie potrzeby – pociechy.