Dziecko Twojego nowego partnera robi wszystko, by zaszkodzić Waszemu związkowi? Dowiedz się, jak postępować w takiej sytuacji i sprawić, by maluch Cię zaakceptował!
Pojawienie się pierwszego dziecka jest dla rodziców wydarzeniem nie tylko wzruszającym, ale i trudnym. Oprócz troski o zdrowie pociechy trapią ich pytania o to, jak najlepiej przygotować się do roli rodzica. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które wam w tym pomogą.
1. Jak wyobrażamy sobie rodzicielstwo?
Kiedy pojawia się pierwsze dziecko, świat zaczyna nagle obracać się wokół przewijania, karmienia, kołysania i załatwiania „wszystkich ważnych spraw”. Dlatego dobrze jest porozmawiać z partnerem już w czasie ciąży o swoich wyobrażeniach i obawach związanych z rodzicielstwem. Jednym z ważniejszych zagadnień jest ustalenie, kto zostanie z dzieckiem w domu. Chciałabyś wrócić do pracy już po roku czy lepiej po dwóch lub trzech? A może to ojciec dziecka podejmie decyzję zaopiekowania się maleństwem? Coraz większa liczba mężczyzn decyduje się na dzielenie tego obowiązku z partnerką i przejście na urlop uroczo nazwany tacierzyńskim.
2. Zaufać sobie
Obawy na tym etapie związku są oczywiście naturalne. Dobrze jest podzielić się nimi z partnerem. Rozmowa często odbiera lękom moc i pozwala spojrzeć na nie z dystansem. Młodzi rodzice martwią się bez ustanku o to, czy są w stanie zapewnić swemu potomstwu optymalne warunki. Książki o tym jak wychowywać dzieci gromadzone są w mieszkaniu już miesiące przed porodem. A może lepiej odstawić ten i ów poradnik i zaufać własnym uczuciom i doświadczeniu? Niezliczone „mądrości” o tym, jak postępować z pierwszym dzieckiem, potrafią czasem spowodować niezłe zamieszanie.
3. Zaufać doświadczeniu
Wykorzystanie doświadczenia innych jest najlepszą drogą, by dowiedzieć się jakie zmiany przynosi z sobą pierwsze dziecko. Zapytaj przyjaciół i znajomych o to, jak radzą sobie z wychowaniem swoich dzieci. Rady innych pomogą ci przygotować się na to, co cię czeka i łatwiej wejść w rolę opiekuna niemowlaka. Poza tym otrzymasz odpowiedzi na wiele pytań dotyczących dnia codziennego i jego organizacji oraz dowiesz się, jakich błędów unikać.
4. Kursy dla rodziców
Od jakiegoś czasu organizowane są też kursy dla przyszłych i młodych rodziców, które również mogą stać się źródłem cennych informacji. Poruszane są tam m.in. tematy dotyczące wychowania i pielęgnacji dziecka. Doświadczeni wykładowcy pomogą w kwestiach takich jak przewijanie, kremowanie czy odpowienie żywienie noworodka. Pytać można zarówno o sposoby przygotowania przecierów dla bobasów, jak i o gotowe preparaty czy karmienie piersią. Na kursie dowiesz się również jak uśmierzyć ból głowy czy opatrzyć stłuczone kolano dziecka.
5. Krąg przyjaciół
Spróbuj zawczasu stworzyć krąg dobrych znajomych, którzy gotowi będą niekiedy zastąpić cię w opiece nad dzieckiem. To przydaje się szczególnie, jeśli nie masz „pod ręką” mamy, siostry czy teściowej. W wielu miastach organizowane są również grupy rodziców, którzy pomagają sobie wzajemnie. Warto wybrać się na takie spotkanie, by poznać ludzi, z którymi można wymienić doświadczenia lub po prostu miło spędzić czas.
Niestety często zdarza się, że kontakt z bezdzietnymi znajomymi nagle się urywa, gdyż zaczyna brakować wspólnych tematów do rozmowy. Tak być nie musi. Nawet jeśli pojawienie się pierwszego dziecka postawi wasz świat na głowie, nie powinniście pozwolić, by kręcił się on tylko wokół ukochanego maleństwa. Okażcie zainteresowanie również tematami niezwiązanymi z waszym dzieckiem.
Nie zapomnij, że nawet najlepsze przyjacielskie rady, książki czy kursy nie ustrzegą cię przez popełnieniem błędów. Nikt nie jest idealny. Opanowanie, optymizm i cierpliwość są najlepszymi sprzymierzeńcami w trudnym czasie ciąży i rodzicielstwa.