Wypowiadanie słów „kocham Cię” może być trudne. Nawet w przypadku, kiedy chodzi o wyrażanie uczuć rodzicielskich. Mówienie dzieciom, że je kochamy ma pozytywny wpływ na ich wychowanie – sprawdź w…
Narodziny pierwszego dziecka oczekiwane są zazwyczaj z niecierpliwością i utęsknieniem, tym bardziej, że rodzice nie są jeszcze w pełni świadomi trudności i przeszkód, jakie towarzyszą wychowywaniu potomka. Dowiedz się, jak „mąż i żona” zmieniają się w „tatę i mamę” oraz jak można ułatwić sobie proces przechodzenia w ten zupełnie nowy rozdział życia.
Przyszli rodzice nie mogą doczekać się, kiedy wezmą w ramiona wyczekiwanego dzidziusia, wyobrażając sobie, jak wspaniale będzie tworzyć wreszcie pełną rodzinę. Nadzieje i oczekiwania różnią się jednak zazwyczaj od realiów, jakim będą musieli stawić czoła. Czasem dziecko, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie tylko nie cementuje związku rodziców, lecz stawia przed nimi nowe wyzwania i trudności w pielęgnowaniu partnerstwa.
W pierwszych miesiącach życia niemowlak skupia całą uwagę matki na sobie. Kobieta zostaje gwałtownie pozbawiona czasu dla siebie, w związku z czym brakuje jej go również dla partnera. Intymność i czułość między rodzicami tracą na intensywności, chociaż jeszcze przed narodzinami potomka wydawało się, że będzie dokładnie odwrotnie… Poniżej zestawiliśmy trzy ważne zmiany, które wnosi pierwsze dziecko w życie każdej pary.
Zmiana podziału ról
W obecnych czasach coraz więcej par wyznaje zasadę równego podziału obowiązków domowych między kobietę i mężczyznę. Jednak gdy pojawia się pierwsze dziecko, dotychczasowy styl życia rodziców zostaje wywrócony do góry nogami. Przeważający odsetek kobiet decyduje się wziąć urlop macierzyński, licząc się z możliwymi problemami w powrocie do aktywności zawodowej. Mężczyzna zostaje więc często jedynym żywicielem rodziny, a ambitna niegdyś kobieta musi odnaleźć się w roli gospodyni domowej, co może źle wpływać na jej samopoczucie i rodzić konflikty między partnerami.
Zmiana potrzeb partnerów
Nowy podział ról niesie ze sobą znaczną zmianę w hierarchii potrzeb. Zwłaszcza matki, które poświęciły swoje życie zadowowe na rzecz opieki nad niemowlęciem, odczuwają silny brak kontaktów towarzyskich oraz uznania ze strony znajomych z pracy. Wracający późno do domu partner staje się nierzadko jedynym oknem na świat, a rozmowa z nim jedyną rozrywką po dniu spędzonym w domu. Niestety, wielu młodych ojców nie tylko nie poświęca dostatecznej ilości swego czasu dziecku, ale również partnerce.
Mężczyźni, na których spoczywa utrzymanie rodziny również znajdują się pod presją, chociaż nie przywykli tego okazywać. Dlatego w związku ważna jest umiejętność prowadzenia rozmowy oraz wyrażania swoich potrzeb. Przemilczane i niespełnione nadzieje mogą z czasem ciążyć w relacjach między partnerami. Solidny filar partnerstwa stanowią szacunek, cierpliwość i wyrozumiałość dla siebie nawzajem, zwłaszcza w relacjach między świeżo upieczonymi rodzicami.
Opieka nad dzieckiem dominuje nad partnerstwem
Jak już wspominaliśmy, małe dziecko wymaga poświęcenia mu większości czasu i uwagi rodzica, co niestety odbywa się kosztem relacji małżeńskich. Wielu początkujących rodziców zapomina, że szczęśliwe maleństwo to takie, którego mama i tata są również zadowoleni i darzą się wzajemną miłością. Nie zapominajmy, że liczą się przy tym drobne, ale częste gesty: pocałunek, objęcie ramieniem, wstanie w nocy do płaczącego dziecka, a nawet podarowanie młodej mamie godziny tylko dla niej.
Dobra rada. Tak często, jak to możliwe, pozwalajcie sobie na odskocznię od spraw domowych. Może to być wspólne wyjście do kina, spacer, kolacja w ulubionej restauracji. W tym czasie dzieckiem zająć się mogą dumni dziadkowie albo opiekunka. Potomstwo warto bowiem przyzwyczajać do towarzystwa innych ludzi od wczesnych miesięcy jego życia.