Twój partner jest zazdrosny? Skąd w ogóle bierze się zazdrość? Dokąd może zaprowadzić? Jak z nią walczyć? Przeczytaj nasz artykuł!
Zazdrość rodzi się, kiedy wymaga się od partnera więcej niż ten jest w stanie dać. Pragnienie by poświęcał naszej osobie więcej uwagi oraz by związek partnerski odgrywał najważniejszą rolę w jego życiu, prowadzi czasem do niemożność sprostania tym wymaganiom. Często pojawiają się w takiej sytuacji problemy z akceptacją zarówno partnera, jak i jego zachowań.
Jak rodzi się zazdrość?
Obawa przed brakiem akceptacji ze strony ukochanej osoby to uczucie, które zapewne znane jest wielu z nas. W takich momentach ogromną rolę odgrywają emocje – często negatywne – jak również subiektywny pogląd na całą sytuację. Poprzez zazdrosne reakcje podświadomie wyrażamy swoje zainteresowanie ukochaną osobą i pragnienie, by nasz związek stanowił najważniejszą część życia partnera. Zazdrość może być wyrazem naszego niezadowolenia z siebie, kiedy to czujemy się niedowartościowani, obawiamy sie odrzucenia ze względu na nasze wady i boimy się, że nasz partner życiowy może zakochać się w kimś, kto posiada więcej zalet i mniej cech negatywnych niż my.
Dawkowanie zazdrości
Zazdrość okazywana w niewielkich ilościach może mieć stymulujący wpływ na związek. Świadczy ona o głębokich uczuciach i potrzebie bycia akceptowanym przez ukochaną osobę. Jeśli przesłania ona realistyczne spojrzenie na większą część naszego życia, szczęście związku jest jak najbardziej zagrożone.
Zazdrość będzie prowadziła coraz częściej do kłótni, a ostatecznie do rozpadu związku, gdyż partnerzy nie będą w stanie wytrzymać ciągłej presji. Partner będzie czuł się ograniczony, jednocześnie jednak będzie bał się zrobić choćby najmniejszy krok, by cieszyć się swobodą i kontaktami z innymi ludźmi, z obawy przed kolejną kłótnią i wybuchami zazdrości. W takiej sytuacji partner czuje się kontrolowany i pozbawiony możliwości wolnego wyboru. Ciąży mu brak zaufania ukochanej osoby. Jest to często powód wygasania miłości i rozpadu związku.
Jak radzić sobie z zazdrością?
Jeśli masz tendencję do okazywania zazdrości, musisz najpierw uświadomić sobie kilka spraw. Przede wszystkim postaw sobie pytanie, co tak naprawdę wywołało Twoją zazdrość. Czy naprawdę złe strony Twojego związku lub partnera spowodowały te negatywne uczucia, czy raczej zbyt krytyczne spojrzenie na własne wady i braki?
Spróbuj wyciągnąć wnioski ze swojego zachowania i postaraj się znaleźć rozwiązanie tego problemu. Warto zmienić w sobie cechy, które są negatywne i źle wpływają na kontakty z ukochaną osobą. Stań się osobą, którą naprawdę pragniesz być. Przede wszystkim musisz się sobie podobać, siebie zaakceptować, ponieważ tylko wtedy inni zobaczą w Tobie tę osobę, którą jesteś.