Druga część wywiadu z psychologiem Ewą Kaczorkiewicz. Poruszamy tematy związane z samotnością, byciem singlem oraz problemami w związkach. Zapraszamy do lektury !
Przerażają Cię sytuacje, kiedy musisz wypowiadać się na forum, uczestniczyć w liczebnym przyjęciu, a na myśl o zagadnięciu osoby, która od dawna Ci się podoba przechodzą Cię dreszcze? Uczucie lęku czy ataki paniki nie sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości czy flirtowi. Zacznijmy od wyjaśnienia istoty i przyczyn tej męczącej cechy charakteru jaką jest nieśmiałość.
Czym właściwie jest nieśmiałość?
Nieśmiałość można zdefiniować jako zachowanie objawiające się skrępowaniem i zahamowaniami w stosunkach międzyludzkich, które często utrudniają rozwój osobisty i zawodowy. Osoby niepewne siebie zachowują się zwykle powściągliwie i obawiają się rozmowy czy bliższego kontaktu z innymi ludźmi.
Lęk przed brakiem akceptacji, krytyką poglądów czy odrzuceniem to główne problemy nieśmiałych. Często trudno im przekonać do siebie i swojej opinii pozostałe osoby a prezentacja swoich umiejętności czy uzdolnień spędza im pot z czoła. Jak pokonać nieśmiałość i uwierzyć we własne możliwości ?
Krok 1. Zrozum siebie
Warto zacząć obserwować własne zachowania, by móc stwierdzić jakie sytuacje wywołują w nas niepewność. Gdy po raz kolejny ogarnie Cię strach powstrzymujący przed podjęciem jakiegoś działania, zastanów się, dlaczego właściwie się denerwujesz. Zrozumienie swoich reakcji jest podstawą do rozpoczęcia pracy nad własnymi słabościami. Pomocne okazać się może także uświadomienie sobie, że z podobnym problemem zmaga się duża część społeczeństwa.
Krok 2. Jak pokonać nieśmiałość? Przygotuj się
Gdy już wiesz jakie sytuacje wywołują w Tobie strach i niepewność, odpowiednio się do nich przygotuj! Załóżmy, że czeka Cię wystąpienie publiczne, którego się obawiasz. Na krótko przed nim zwizualizuj je sobie, przygotuj gotowe wypowiedzi. Niech Twoja wyobraźnia wykreuje gotowy scenariusz wystąpienia, według którego wszystko toczy się po Twojej myśli. Uwierz, potęga podświadomości potrafi zdziałać cuda!
Krok 3. Myśl o sukcesach
Cenną wskazówką jest przypominanie sobie o własnych sukcesach. Następnym razem gdy sparaliżuje Cię strach, przywołaj na myśl wszystkie te sytuacje, w których sobie dobrze poradziłeś. Jak pokonać nieśmiałość? Przekonaj sam siebie, że jesteś w stanie zrobić wszystko, czego zapragniesz! Niech dowodem na to będą Twoje wcześniejsze sukcesy, te duże, jak i małe.
Krok 4. Daj się lubić
Miły gest skierowany w stronę innych, taki jak obdarzenie kogoś uśmiechem czy miłym słowem sprawiają, że jesteśmy odbierani jako osoby sympatyczne. To także idealny sposób, by zwrócić na siebie uwagę bez konieczności przejmowania, stresującej dla osób nieśmiałych, inicjatywy.
Strach i stres są nieodłącznymi elementami naszego życia. Ich całkowita eliminacja jest niemożliwa, warto nauczyć się jednak wykorzystywać je jako mobilizację do efektywnego działania i pracy nad sobą. Warto pamiętać, że z niepewnością nikt się nie rodzi, kształtujemy ją sami, co oznacza, że … możemy się jej również samodzielnie pozbyć.