Wciąż pojawiają się nowe alternatywy dla tradycyjnej relacji damsko-męskiej. eDarling wyjaśnia, czym jest związek bez zobowiązań i czy warto się w niego wdawać.
Rozwód – bolesne doświadczenie, rozstanie z długoletnim partnerem, poczucie porażki, również cenna lekcja na przyszłość. Czy stoi to jednak na przeszkodzie, by zdecydować się na kolejny związek? Strach, że raz się nie udało, czy i tym razem nie skończy się tak samo?
Nowy rozdział, nowy związek
Jak utworzyć nową, udaną relację po bolesnym przeżyciu, jakim jest rozwód? Należy przede wszystkim pozostawić za sobą dawne przeżycia i wspomnienia. By to zrobić, warto zadać sobie kilka istotnych pytań – czy wciąż wspominamy dawnego partnera? Czy nadal kultywujemy stare rytuały, które związane są z poprzednim związkiem? Czy pogodziliśmy się ze stratą? I najważniejsze – czy rozumiemy, dlaczego doszło do rozstania? Zdaniem Pawła Droździaka, psychologa i psychoterapeuty:
Rozstanie następuje z jakiegoś powodu i ten powód nie istnieje w jednej osobie, tylko w relacji, która wywiązuje się pomiędzy ludźmi. W systemie, który oni tworzą. Czy udało się osiągnąć stabilizację o własnych siłach mimo poniesionych strat?
Rozwód oznacza wiele zmian w naszym życiu. Nagle musimy odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji – być może inaczej mieszkamy, nasz dzień wygląda inaczej. Następuje podział majątku, a co gorsza podział znajomych. Często bywa tak, że tracimy kontakt z niektórymi przyjaciółmi. To bardzo bolesne doświadczenie i wymaga od nas cierpliwości i siły. Dlatego naturalne jest odczuwanie strachu i wątpliwości dotyczących kolejnego związku. Jednak rozwód można potraktować jako cenną lekcję, która pomoże nam w uniknięciu błędów przy budowaniu następnej relacji. Takie doświadczenie sprawia, że stajemy się dojrzalsi i bardziej ostrożni, co może zaowocować w nowym związku.
Jak uniknąć pułapek
Na drodze do nowej relacji możemy napotkać kilka pułapek. Wiele osób nie zamierza wkładać wysiłku w budowanie kolejnego związku, ponieważ uważają, że poprzedni wymagał od nich zbyt wiele poświęcenia. Są też i tacy, którzy z powodu nadszarpniętego poczucia wartości spowodowanego odrzuceniem, decydują się na związek z pierwszą osoba, która tylko zwróci na nich uwagę, uprzedza Paweł Droździak:
Może pojawić się niebezpieczeństwo, że zaakceptujemy pierwszego partnera, który nie potraktuje nas jako osobę wybrakowaną, tylko wybraną. I wejdziemy w związek w pozycji kogoś, komu wybaczono niedoskonałość.
Więcej na temat związków po rozwodzie w czerwcowym wydaniu miesięcznika SENS.
Gorąco zapraszamy do lektury, najnowszy numer Sensu jest już dostępny!