Randki internetowe są dziś coraz popularniejszym sposobem poszukiwania drugiej połowy. Nawiązywanie kontaktu w wirtualnym swiecie jest doskonałą możliwością na znalezienie odpowiedniego partnera. Dlaczego zatem wciąż wzbudzają tyle emocji i wątpliwości?
Czerwone róże symbolizują miłość i tęsknotę. Niewiele osób jednak wie, jakie znaczenie przypisuje się gerberze czy chryzantemie. Dlatego zanim obdaruje się drogą sobie osobę, warto sprawdzić, co oznacza mowa kwiatów w ich przypadku. W ten sposób uniknie się nieporozumień oraz jednoznacznie wyrazi własne uczucia.
Symbolika kwiatów
Wieki temu porozumiano się, co do znaczenia poszczególnych rodzajów kwiatów. Zgodnie z tym, na przykład gerbera jest wyrazem szacunku, a żonkil zazdrości. Miało to na celu stworzenie powszechnie obowiązujących reguł oraz sprecyzowanie zamiarów obdarowującego bez względu na rozbieżności geograficzne czy językowe. Warto być jednak świadomym regionalnych bądź kulturowych różnic, od których mowa kwiatów jest w dużej mierze zależna.
W dzisiejszych czasach umiejętność odczytywania ukrytego znaczenia bukietów kwiatów, właściwie zanikła. Chryzantemy powszechnie kojarzą się z żałobą, choć tradycyjnie odnoszą się one, w zależności od ich koloru, do spełnionych marzeń lub głębokich uczuć, takich jak namiętna bądź skryta miłość.
Mowa kwiatów pomocą w poszukiwaniu partnera
Badania naukowe wykazują, że dla płci pięknej kwiaty to nie tylko dobry i odpowiedni prezent na każdą okazję, ale również bodziec wyzwalający romantyczne uczucia. Kobiety, które poznały mężczyznę w otoczeniu kwiatów, uważały go za bardziej atrakcyjnego oraz były bardziej skłonne się z nim umówić, niż miałoby to miejsce w pomieszczeniach bez pachnącego i kolorowego otoczenia.1
„-W romantycznych scenach widocznych na obrazach, w wierszach czy w filmach kwiaty odgrywają często decydującą rolę. Fakt ten zapada tak głęboko w pamięci, iż każdy podarunek w formie kwiatów, kojarzy się natychmiast z miłością oraz romantycznością. Zapewne uczuć tych nie dozna się w stosunku do praktycznych upominków takich jak na przykład długopis-” twierdzi psycholog eDarling dr Wiebke Neberich. Nic więc dziwnego, że panie chętniej spotkają się ponownie z mężczyzną, który obdarował je wcześniej piękną wiązanką.
Stosowne kwiaty na pierwszą randkę
Mowa kwiatów może odegać dużą rolę podczas pierwszego spotkania. Uprzejmi mężczyźni, którzy chcą zaskoczyć swoją sympatię i podarować jej pachnący upominek powinni jednak uprzednio zastanowić się, co symbolizują wybrane przez nich kwiaty i czy kupując żonkile, które są symbolem zazdrości, podejmująwłaściwą decyzję.
1. Mowa kwiatów a typ mężczyzny
Romantycy na pewno docenią własnoręcznie zerwane polne kwiaty. Jeśli jednak jest się osobą praktyczną nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z umiejętności oraz wiedzy florysty. Obok konwalii oraz margerytek, które wyrażają podziw dla urody sympatii, dobrym wyborem są również tulipany, dzięki którym jednoznacznie zademonstruje się radość z powodu spotkania.
2. Co lubi sympatia?
Znając gust sympatii, warto podarować jej po prostu jej ulubiony rodzaj kwiatów. Jeśli nie napomknęła o nim w dotychczasowych rozmowach, można zapytać o to wspólnych znajomych lub jej najlepszą przyjaciółkę. W ten sposób uniknie się popełnienia błędu, a jednocześnie na pewno się ją mile zaskoczy.
3. Klasycznie: jedna czerwona róża
Jeden kwiat, wyraża czasem więcej, niż tysiąc słów. Pojedyncza czerwona róża, to klasyczny i sprawdzony upominek dla każdej kobiety. Mowa kwiatów może być dla niej zupełnie nieznaną sferą, mimo to każda przedstawicielka płci pięknej jest świadoma symboliki tego gestu. Róża jest nie tylko jednoznaczną oznaką zainteresowania obdarowującego, ale świadczy równocześnie o jego dobrych manierach. Każdą kobietę zapewne poruszy taki gest. Trudno wyobrazić sobie przyjemniejszy i łatwiejszy początek spotkania we dwoje.
„Dzięki mowie kwiatów, można dyskretnie wyrazić swoje indywidualne przesłanie i zarazem podwyższyć szansę na udaną randkę”- twierdzi dr Neberich.
Źródła
1Guéguen, N. (2011). “’Say it with flowers’: The effect of flowers on mating attractiveness and behavior”, Social Influence, 6 (2), 105 –112.