Portale randkowe cieszą się coraz większa popularnością – pozwalają w wygodny i bezstresowy sposób odnaleźć potencjalnego partnera. Zapoznaj się z listą zalet internetowego randkowania.
Miłość może być bolesna, piękna, nieodwzajemniona, do grobowej deski… Pragniemy miłości, boimy się ją stracić, zdaje się, że wszystko kręci się wokół niej. Pisali o niej wielcy autorzy, staje się ona inspiracją do tworzenia dzieł sztuki, czy piosenek. Naukowcy również biorą miłość pod swoją lupę, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka zaskakujących naukowych faktów na temat tego uczucia!
1. Serca zakochanych mogą się zsynchronizować
Według najnowszych badań serca osób, które są ze sobą dłużej w związku – zaczynają bić z tą samą częstotliwością. Co jeszcze ciekawsze – to serce kobiety dostosowuje swój rytm do serca mężczyzny. Naukowcy nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje – w każdym razie, czyż to nie romantyczne?
2. To mężczyźni mają tendencję do mówienia: „kocham Cię” jako pierwsi
Nieprawdopodne? A jednak! Stereotyp głosi, że mężczyźni boją się wyznawać miłość. Okazuje się, że to właśnie panowie są bardziej skłonni, by powiedzieć swej ukochanej „kocham Cię” już podczas pierwszego miesiąca ich związku! Do tego to mężczyźni cierpią bardziej pod względem emocjonalnym, kiedy związek się rozpadnie*.
3. Trzymanie się za ręce z ukochaną osobą może zredukować ból
Udowodniono, że trzymanie ukochanego za rękę, czy nawet jedynie spoglądanie na jego fotografię – zmniejsza u kobiet reakcję na ból fizyczny. Naukowcy poddali eksperymentowi grupę kilkunastu zamężnych kobiet, które potraktowano lekkimi wstrząsami elektrycznymi, podczas kiedy ich ukochani trzymali je za rękę. Okazało się, że bliskość partnerów złagodziła reakcję pań na ból.
4. Z miłości można postradać zmysły
Stan zakochania sprawia, że poziom serotoniny w naszym mózgu spada, co może prowadzić do obsesji na punkcie partnera, bądź nadmiernej nadopiekuńczości i zaborczości. Taki sam poziom serotoniny zaobserwowano u osób cierpiących na zaburzenia lękowe nazywane nerwicą natręctw! Dlatego też często, będąc zakochanym, nie jesteś w stanie myśleć o nikim innym, jak tylko ukochanej osobie.
5. Zakochanie może uzależniać
W ludzkim organizmie w pierwszej fazie zakochania zaczyna wytwarzać się dopamina. Hormon ten aktywowany jest również podczas zażywania kokainy czy nikotyny! To dopamina jest odpowiedzialna za odczuwanie przyjemności, która sprawia, że człowiek uzależnia się od używek. Wzmaga również uwalnianie się testosteronu, który niezbędny jest do wzajemnego przyciągania.
6. Lustrzane odbicie
Ludzie mają skłonność do zakochiwania się w kimś, kto przypomina im samych siebie – podobna twarz, kolor włosów, oczu. To nie wszystko – również przybliżona pojemność płuc, kształt małżowiny usznej, czy tempo metabolizmu – wszystko to ma wpływ na wybór partnera. To tłumaczy, dlaczego w niektórych związkach partnerzy przypominają rodzeństwo!
7. Miłość i seks pobudzają kreatywność
Badania dowodzą, że już samo wspomnienie o miłości pobudza nasze kreatywne myślenie! Wszystko to, dlatego że wiąże się ono z abstrakcyjnymi rozważaniami – oddaniem, zaangażowaniem i intymnością. Przypomnienie sobie gorących chwil z ukochaną osobą pozwala natomiast lepiej skupić się na szczegółach podczas wykonywanej pracy.
8. Włóż różowe okulary
Zakochanie wprawia Cię w niezwykle pozytywny nastrój? Nic dziwnego! Stan zakochania pobudza w organizmie produkcję oksytocyny, która nazywana jest hormonem miłości, ponieważ odpowiada za przywiązanie się do ludzi. Duża ilość oksytocyny w organizmie wzmaga poczucie zadowolenia i przyjemności ze… wszystkiego! To jak patrzenie na świat przez różowe okulary.
9. Miłość jest zdrowa
Miłość nie tylko wpływa pozytywnie na Twój stan emocjonalny. Dowiedziono również, że miłość ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Według naukowców samotność i brak przywiązania do ludzi może skrócić długość życia tak samo jak palenie tytoniu! Małżeństwo wpływa pozytywnie na zdrowie, w szczególności u panów.
10. Wiele gatunków zwierząt jest monogamicznych
Nie tylko ludzie są zdolni do miłości i bycia w związku! Wiele zwierząt również doświadcza tego stanu. Wilki prowadzą stadne – rodzinne życie i wychowują razem swoje młode. Innym przykładem są sowy, gdzie samiec i samica wiążą się ze sobą do końca życia. Inne przykłady zwierząt, które są monogamiczne to: łabędzie, pingwiny, albatrosy.
Znasz inne interesujące fakty na temat miłości? Zapraszamy do dyskusji pod artykułem!
Źródła
*Badania eDarling
http://www.gurl.com/2014/02/13/crazy-interesting-facts-about-love-that-might-surprise-you/#10
http://www.lifehack.org/articles/communication/10-crazy-facts-you-probably-dont-know-about-love.html
http://www.bbc.co.uk/science/hottopics/love